St Paul's Steiner

Staff

I felt that the teachers cared about every single student and treated them as individual people more than anywhere I have studied so far. It made me aware that I was a singular person but also part of a community.

Edie, former pupil

Head Teacher 

Ms Anna Retsler

Chair of College

Ms Achala Wickramaratne (acting)

Safeguarding

Designated Safeguarding Lead 

Mrs Tamara Allen

Deputy Designated Safeguarding Leads 

Ms Anna Retsler

& Ms Elena Oliver Andres

Early Years

Mulberry Bush Kindergarten

Teacher:
 

Mrs Julia Allan (Early Years Manager)

Assistant:

Ms Eriko Kawashima

Rosebush Kindergarten

Teacher:

Ms Elena Oliver Andres (Deputy DSL)

Assistant:

:

Sumaya Guendouze

Apple Tree Kindergarten
Teacher:

Ms Sarah Newby (Chair of Early Years Meeting)

Assistant:

Maria Crockett

Chestnut Tree Kindergarten
Teachers: Mrs Maria Brooks and Ms Very Garcia

 

Outdoor Kindergarten Teacher:

Ms Sevim Metin

Kindergarten Eurythmy Teacher
Mrs Diana Constantin Skinner (SWSF representative)

Class Teachers

Class I:

Mrs Shefali Gudka

Class II: 

Ms Stephanie Göebel

Class III: 

Ms Achala Wickramaratne (Chair of College)

Class IV: 

Mrs Heulwen-Rose Miller

Class V:

Class VI: 

Ms Simone Freeman 

Class VII:

Ms Georgina Tate

Class VIII: 

Mr Ethan Reeves (Chair of Teachers meeting)

 

Subject Teachers and Support Staff

 

Eurthymy Class I – VIII: 

Mrs Diana Constantin Skinner (SWSF representative)

 

Pianist: 

Dr Andriana Minou

French Language: 

Mr Stephane Azarian (Wellbeing Lead)

 

Games: 

Michael -BADU Sports

 

Handwork: 

Ms Martha Garland

 

Music: 

Ms Carolina Pintos

 

Drama & English: 

Mrs Jane Akuwudike

 

Outdoor Curriculum and Gardening: 

Ms Kirsty Featherstone

 

Woodwork:

 Mr Christopher Hammond

Mathematics & Science:

Mr.K Johnson

British Sign Language:

 Robert Morgan

Assistant : Rafiki Bellamy

SENCo:

 

Mr Stephen Henshall

Kindergarten SENCo: 

Mrs Annina Ovington McCormick

Learning Support Teacher: 

Mrs Sarah Chandler

High-Level Teaching Assistant:

Ms Alex Brew 

High-Level Teaching Assistant (Class V):

Jade Su Yun Armstrong

Art Therapist: 

VACANT

Equality and Diversity Lead: Ms Stephanie Gill 

 

Lunch Club Staff

Early Childhood Practitioner- Kindergarten:  

Sevim Metin

Early Childhood Practitioner- Kindergarten:  

Ms Eriko Kawashima

Early Childhood Practitioner – Kindergarten: 

Mrs Maria Brooks

Stay and Play Group leaders

Ms Stephanie Gill and Nicoletta Favetta

Administration

Administration & HR Manager: 

Mrs Tamara Allen

Reception: 

Ms Pam Mattis

Admissions and Marketing Officer:

Ms Maisie Kendall

Facilities and Support

Facilities Manager:

Ms Alexandra Julin

 

Caretaker: 

VACANT

 

Cook: 

Lee Scopes

 

Finance

School Business Manager: 

Mr Ashad Auckburally

Book Keeping: 

Mr Oleg Gaila